Pożyczki społecznościowe bez pośredników

spolecznosciowe pozyczki

Pożyczki społecznościowe to stosunkowo nowy pozabankowy produkt finansowy. Bazują na odwiecznej usłudze prywatnej pożyczki. Bardziej fachowo nazywa się je pożyczkami peer-to-peer albo social landing. Ich podstawową cechą najbardziej cenioną przez pożyczkobiorców jest elastyczność. Pożyczki te wyróżniają się zdecydowanie niższymi kosztami od instytucjonalnych kredytów, ułatwionym dostępem do nich oraz uzgadnianymi polubownie, elastycznymi warunkami spłaty. Zarówno pożyczanie pieniędzy jak i zwrot pożyczki następuje bez udziału pośrednika i odbywa się bezpośrednio pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorca. Chyba, że za pośrednika uzna się serwis internetowy kojarzący obie strony. 

Na czym polega pożyczka społecznościowa? 

Cały proces pożyczania pieniędzy odbywa się poprzez internet. Transakcja zawierana jest pomiędzy osobami fizycznymi a wszystkie negocjacje odbywają się na platformie wymyślonej po to, by można było wymienić informacje, ustalić warunki, negocjować je a na końcu dokonać rozliczeń. Pomysł pożyczek społecznościowych zakłada, że pożyczkobiorca zawsze dostanie najtańszą z możliwych ofert, które powstały na jego zapytanie. Jednym słowem inwestorem, który finalnie otrzyma finansowanie pożyczki będzie ten, który zaproponował najlepsze warunki spłaty pożyczki. Zasada ta działa w obie strony, im pożyczkobiorca będzie wiarygodniejszy, tym lepszą otrzyma ofertę od inwestora. 

Pożyczka społecznościowa opiera się na niezwykle ciekawym założeniu. Każdy bowiem może zostać pożyczkobiorcą, ale też inwestorem. Może pożyczoną kwotę udostępniać innym chętnym i na tym również zarabiać. Portal kojarzący obie strony transakcji nie bierze udziału w procesie udzielania pożyczek, on jedynie umożliwia odbycie się transakcji oraz zupełnie wstępnie weryfikuje użytkowników obu stron przepływu pieniędzy. 

Jak przebiega pożyczanie pieniędzy? 

Osoba, która chciałaby lub potrzebuje pożyczyć pieniądze korzystając z serwisu internetowego musi zacząć od założenia konta na serwisie. Administrator serwisu weryfikuje wstępnie przeszłość kredytową nowego członka serwisu, czyli ustala wstępnie zdolność kredytową pożyczkobiorcy. Po weryfikacji pożyczkobiorca wprowadza do serwisu ogłoszenie opisujące wartość oczekiwanej pożyczki oraz cel, na jaki ma ona zostać udzielona. Pozostali użytkownicy portalu po zapoznaniu się z ogłoszeniem decydują czy mogą lub chcą udzielić pomocy właśnie tej osobie i na dany konkretny cel.

Zalety pożyczek społecznościowych 

Największą zaletą tego rodzaju pożyczek jest ich dostępność. Użytkownik portalu, poza bardzo ogólną weryfikacją, nie musi przechodzić długiego i sformalizowanego procesu przyznawania pożyczek czy kredytów. Wszystkie detale transakcji, czyli koszt pożyczki i terminy spłaty ustalane są pomiędzy pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą. Musi to oznaczać, że pożyczkobiorca ma ogromną szansę na otrzymanie gotówki na optymalnych dla siebie warunkach. Trzeba jednak pamiętać o pewnym kruczku. Im ciekawsze i lepiej umotywowane jest ogłoszenie tym lepsze warunki pożyczki można otrzymać. 

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *