Pożyczki dla bezrobotnych

Pożyczenie pieniędzy przez bezrobotnego jeszcze jakiś czas temu byłoby zupełnie niemożliwe. Zarówno banki, jak i instytucje poza bankowe nie brały pod uwagę takiej możliwości. Dzisiaj jednak sytuacja wygląda nieco inaczej. Wielu pożyczkodawców walczy o nowych klientów, organizując różne ciekawe oferty i promocje. Część firm udzielających pożyczek, starając się o klientów, obniża wymagania co do sytuacji finansowej dla pożyczkobiorców. Dzięki temu osoby bez zatrudnienia zyskują szansę na otrzymanie pieniędzy.

Bezrobotny, czyli kto?

Określenie „osoba bezrobotna” można rozumieć na wiele sposobów. Mianem “bezrobotnego” określimy osobę, która:

  • nie ma stałej pracy, jednak pozyskuje dochody z innych źródeł, takich jak: stypendium, darowizny, dywidendy, wynajem mieszkań;
  • nie ma oficjalnej pracy, jednak pracuje „na czarno” i zarabia pieniądze;
  • nie ma w tym momencie żadnej pracy, jednak jest chętna podjąć zatrudnienie (np. ktoś rzucił pracę i szuka nowej);
  • pracuje poza granicami kraju i nie ma odpowiednich dokumentów, które to potwierdzają.

W każdym z powyżej wymienionych przypadków osoby „bezrobotne” nie pozostają bez pieniędzy, czy dochodów. Pomimo swojego statusu „bezrobotnego” posiadają pewne dochody albo są chętni do podjęcia nowej pracy. Pojawia się jednak problem dokumentowania dochodów. W oficjalnych źródłach takich jak zaświadczenia z urzędu skarbowego, czy na podstawie umowy o pracę, wymienione powyżej osoby nie będą miały dochodów. Jednak w dzisiejszych czasach prawie każdy posiada konto bankowe. To właśnie dzięki niemu, osoba (przynajmniej oficjalnie) bezrobotna będzie miała szansę na otrzymanie pożyczki pozabankowej. Wyciąg z konta bankowego będzie dowodem na to, że klient posiada środki finansowe. Taki dokument może dać przepustkę do uzyskania pożyczki.

W najtrudniejszej sytuacji będzie osoba, która nie posiada pracy, ani żadnych innych źródeł dochodu i nie próbuje poprawić swojej sytuacji życiowej. Takich osób nie ma wiele, jednak gdyby ktoś taki ubiegał się o pożyczkę nawet w najmniej wymagającej chwilówce, mógłby się spotkać z odmową.

Czy bezrobotny ma szansę na pożyczkę w banku?

pozyczki bez pracy

Banki dość rygorystycznie podchodzą do udzielania pożyczek, czy kredytów swoim klientom. Brak możliwości wykazania zdolności kredytowej przez osobę chcącą wziąć pożyczkę, będzie zazwyczaj oznaczało jej odmowę. Banki nie lubią nadmiernego ryzyka. Uwielbiają one klientów, którzy mają stałą pracę, dającą regularne, comiesięczne dochody (najlepiej wysokie). Dlatego będąc osobą bezrobotną, raczej trzeba szukać pożyczki w instytucjach poza bankowych. Tych na szczęście jest dość sporo.

Gdzie szukać pożyczki dla bezrobotnych?

Jak już ustaliliśmy powyżej, nie należy liczyć na banki. Trzeba zwrócić się do firm pożyczkowych. Miejmy jednak świadomość, że osoba bez oficjalnych dochodów raczej nie może liczyć na wysokie kwoty pożyczek. Firmy, które oferują pieniądze bezrobotnym, nie pożyczają zbyt wysokich kwot. Kilka tysięcy złotych to zazwyczaj maksimum.

Na rynku działa wiele firm pożyczkowych, które nie sprawdzają sytuacji finansowej swoich klientów, albo nie robią tego całościowo. Wiele z nich nie wymaga podawania źródeł dochodu, inne zadowolą się wyciągiem z banku. Prawdziwymi „perełkami” dla bezrobotnych będą te, które pożyczą gotówkę „na dowód”. Warto wyszukiwać oferty, w których osoba bezrobotna ma szansę na pożyczkę. Przeglądając strony internetowe pożyczkodawców, można znaleźć wielu chętnych na pożyczkę dla bezrobotnych.

Podsumowanie

Na polskim rynku działa kilka firm pożyczkowych, u których bez problemu można uzyskać trochę gotówki, nie mając stałych dochodów z pracy. Nie będą to bardzo wysokie kwoty, gdyż firmy pożyczające większe sumy wolą klientów ze stałą pracą. Jednak bezrobotny może otrzymać do kilku tysięcy złotych. Jest to kwota, która bez wątpienia może zaspokoić wiele ważnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *