Pożyczki przez internet: co warto o nich wiedzieć?

Polski sektor pożyczek z każdym rokiem rozwija się w coraz bardziej w dynamicznym tempie. Obecnie, oprócz oferty firm pozabankowych udostępniających swoim klientom możliwość uzyskania pożyczki online, można wyróżnić całkiem liczne grono podmiotów, które działają wyłącznie w internecie, bez posiadania typowych oddziałów stacjonarnych.

Jednocześnie warto wspomnieć o tym, że kredyty oraz pożyczki przez internet to aktualnie nie tylko właściwie standardowy element oferty większości firm pożyczkowych, ale także coraz częściej spotykane rozwiązanie w zakresie oferty banków.

Oczywiście, istnieją różnice w zakresie oferty w firmach pozabankowych a kredytami w bankach, ale również pomiędzy ofertami różnych firm pożyczkowych.

O czym więc przede wszystkim warto pamiętać pożyczając pieniadze?

Pożyczki online: podstawowe informacje

Przede wszystkim należy mieć świadomość faktu, że oprócz pożyczek realizowanych całkowicie online, niektóre instytucje pożyczkowe oferują również chwilówki, które są realizowane częściowo przez internet. Warto więc dokładnie czytać wszelkie dokumenty udostępniane przez firmę pożyczkową. Bardzo często bowiem np. w Ramowej Umowie Pożyczki możemy znaleźć informację, że w określonych sytuacjach pożyczkodawca zastrzega sobie prawo do zażądania od klienta przedstawienia dodatkowej dokumentacji. W praktyce może to więc oznaczać, że również typowe pożyczki przez internet w niektórych wypadkach mogą wymagać np. udania się do oddziału firmy lub też listownego przesłania określonych, dodatkowych dokumentów.

Naturalnie, należy pamiętać, że opisane powyżej sytuacje mają charakter raczej marginalny. Co do zasady, w przypadku pożyczek online klient ma możliwość realizacji całego procesu wnioskowania przez internet. 

 Pożyczki przez internet: inne ważne informacje

Jakie są najważniejsze atuty pożyczek online? Oczywiście, w pierwszej kolejności należy tutaj wymienić ogromną oszczędność czasu w porównaniu do oferty pożyczek, które wymagają wizyty w oddziale firmy pożyczkowej lub banku.

Klienci często obawiają się jednak, że pożyczki online wiążą się ze zwiększonym ryzykiem na przykład utraty poufnych danych. Warto więc zaznaczyć, że w odniesieniu do sprawdzonych pożyczkodawców tego rodzaju obawy są całkowicie bezpodstawne: nowoczesne firmy pożyczkowe korzystają wyłącznie z zaawansowanych metod bezpieczeństwa, przez co korzystanie z ich usług w internecie nie jest ani trochę bardziej ryzykowne, niż na przykład korzystanie z bankowości elektronicznej.

Powyższe informacje nie oznaczają jednak, że jesteśmy zwolnieni z obowiązku weryfikacji rzetelności potencjalnego pożyczkodawcy. Jak można dokonać tego rodzaju sprawdzenia? Najłatwiejszą a jednocześnie zdecydowanie najbardziej bezpieczną metodą jest po prostu sprawdzenie, czy dany podmiot figuruje w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych działającym przy KNF.

Oczywiście, przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy- w tym rzecz jasna również umowy o pożyczkę– należy dokładnie zapoznać się nie tylko z treścią samego dokumentu podstawowego, ale również z treścią dodatkowej dokumentacji, a więc np. załączników do umowy czy prospektów informacyjnych.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *