Pożyczki bez BIK – co należy wiedzieć?

chwilowki bez bik

Spośród wielu oferowanych pomocy finansowych, pożyczki bez BIK cieszą się dużą popularnością. Udzielane są głównie przez firmy pozabankowe. Stanowią alternatywę dla kredytów bankowych, które cechują się zaostrzonymi wymogami. 

Co to jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowych to podmiot gromadzący dane dotyczące historii kredytowej. W rejestrze zawarte są informacje o wiarygodności klienta — czy radził sobie z terminową spłatą zobowiązania. Dane te służą do obliczania zdolności kredytowej. Zła historia kredytowa skutkuje odmową kredytu w banku. Wówczas rozwiązaniem są pożyczki bez BIK oferowane przez instytucje pozabankowe. W sposób znacznie mniej rygorystyczny podchodzą do badania wiarygodności potencjalnego pożyczkobiorcy. Nawet jeżeli klient zostanie sprawdzony w BIK, może dostać pożyczkę pomimo złej historii kredytowej.

Jak uzyskać pożyczkę bez BIK?

Decydując się na pozyskanie pożyczki bez BIK, najłatwiej skorzystać z oferty firm pożyczkowych przez internet. W tym celu warto skorzystać z porównywarki pożyczek, która zawiera zestawienie nawet kilkudziesięciu możliwości. Po dokonaniu wyboru danej instytucji należy:

  1. określić kwotę zobowiązania oraz termin spłaty,
  2. wypełnić kwestionariusz online, w którym podaje się niezbędne dane do otrzymania pomocy finansowej,
  3. zweryfikować tożsamość — poprzez specjalną aplikację bądź przelew weryfikacyjny,
  4. oczekiwać na przelew.

Koszty pożyczki

Wszystkie koszta pożyczki bez BIK są dokładnie opisane w umowie pożyczkowej. Bezwzględnie należy dokładnie je zweryfikować. Koszty dotyczą m.in. odsetek, prowizji, czy opłaty przygotowawczej. Warto wiedzieć, że firmy pożyczkowe oferują pierwszą chwilówkę najczęściej za 0 zł oraz z 0 oprocentowaniem. W ten sposób chcą zachęcić pożyczkobiorców do korzystania z ich usług. Nie ma tu żadnych haczyków. Oczywiście, jeżeli pożyczka nie zostanie spłacona w wyznaczonym terminie, naliczane są odsetki, jak i inne opłaty, z których wcześniej było się zwolnionym. Dlatego też ważne jest pilnowanie terminu spłaty. Instytucje pozabankowe mogą również wydłużyć okres spłaty, co wiąże się z dodatkową opłatą. 

Koszty odsetkowe za opóźnienie

Pożyczkodawca ustala indywidualnie oprocentowanie odsetek za zwłokę. Wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w spłacie może wynosić maksymalnie 14%. Dla przykładu: jeżeli spóźnimy się ze spłatą pożyczki w kwocie 500 zł o 10 dni, to odsetki wyniosą maksymalnie 1,92 zł (przy uwzględnieniu 14%). Dodatkowo pożyczkodawca może nałożyć opłaty związane z windykacją należności, m.in. za wysłany monit, czy kontakt telefoniczny.

Sposób wyliczenia: (500 zł x 14% x 10 dni): 365 dni = 1,92 zł

Koszty odsetkowe oraz pozaodsetkowe

Ustawa antylichwiarska przyczyniła się do obrony pożyczkobiorców przed lichwiarskimi praktykami firm pożyczkowych. Dzięki niej m.in. nie trzeba obawiać się horrendalnych odsetek. Koszty odsetkowe stanowią maksymalnie czterokrotność stopy lombardowej, która obecnie wynosi 2,5%. Czyli łącznie nie mogą być wyższe, a niżeli 10%. Koszty pozaodsetkowe nie mogą być wyższe, a niżeli:

  • 25% całkowitej kwoty kredytu konsumenckiego 
  • 30% całkowitej kwoty kredytu konsumenckiego w ujęciu rocznym
5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *