Pożyczka odnawialna, a nieodnawialna – różnice

pozyczki pozabankowe

Pożyczki to produkty oferowane przez instytucje finansowe. Zasady ich udzielania są prostsze niż procedury kredytowe. O pożyczkę w zasadzie może starać się każdy i każdy ją otrzyma. Od niedawna w ofercie firm pożyczkowych pojawiły się produkty o nazwie pożyczki odnawialne. Czego dotyczy taka oferta i czym właściwie różni się od zwykłej pożyczki?

Pożyczka nieodnawialna, czyli tradycyjna pożyczka

Istotą pożyczek nieodnawialnych jest zwrot pożyczonej kwoty a tym samym zakończenie całej procedury pożyczkowej. Warunki, na jakich mają zostać dokonywane spłaty, ich termin oraz dokładne sumy zostają dokładnie określone w umowie. Tego typu wsparcie można uzyskać, odwiedzając firmę pożyczkową lub wyszukując ją w Internecie. Również przy użyciu Internetu można dokonać niezbędnych ustaleń, a nawet podpisać umowę o udzielenie pożyczki.

Pieniądze otrzymane w formie pożyczki przelewane są na konto w formie jednorazowego przekazu. Jednocześnie ustalana jest ostateczna data zwrotu całej kwoty lub ostatniej z rat. Udzielnie pożyczki nieodnawialnej, inaczej jednorazowej nie jest związane z konieczności zakładania konta u pożyczkodawcy. Pieniądze mogą zostać przelane na dowolny rachunek, który zostanie podany jako docelowy w umowie.

Pożyczka odnawialna – na czym polega?

pozyczka odnawialna

Pożyczka odnawialna przypomina limit kredytowy udzielany w bankach. Pożyczkobiorca, podobnie jak kredytobiorca, korzysta z przyznanych mu w ramach pożyczki środków finansowych w zależności od swoich potrzeb. Kwota ta zostaje ustalona w momencie składania wniosku o pożyczkę. Wówczas przeprowadzana jest symulacja i określane są zdolności finansowe pożyczkobiorcy. Po ustaleniu wysokości kwoty, jaka ma zostać przyznana w ramach pożyczki odnawialnej, określany jest czas, na jaki zostaje ona przyznana.

Pożyczkobiorca korzysta z udostępnionych środków pieniężnych dzięki specjalnemu kontu założonemu w firmie pożyczkowej. W momencie, gdy potrzebuje pieniędzy, składa dyspozycję wypłaty określonej kwoty pieniężnej, nie większej niż dostępna pula pożyczki. Dobrą stroną takiego rozwiązania jest możliwość regulowania terminu wypłat oraz wpłat kwot na utworzone konto. Jeśli przez dłuższy okres pieniądze pozostają w całej kwocie na koncie, to pożyczkobiorca nie pobiera z tego tytułu żadnych opłat.

Na czy polega „odnawialność” pożyczki? Po pierwsze klient nie musi każdorazowo przechodzić przez proces udzielania wsparcia finansowego, nie składa wniosku i nie robi opłat za jego rozpatrzenie. Wniosek ten odnawia się sam, za każdym razem, gdy składana jest prośba o wypłatę pieniędzy. Pierwsza umowa podpisywana jest na określony przez pożyczkodawcę czas. Następnie po jego upłynięciu zostaje ona automatycznie przedłużana na kolejny okres.

Dla kogo pożyczka odnawialna?

Odnawialna forma pożyczki skierowana jest do osób często korzystających z tego typu wsparcia. Unikają one w ten sposób wszystkich procedur, przekazywania oraz weryfikacji danych, ponownego ustalania warunków spłat. Niższe jest także ryzyko zwiększenia oprocentowania, które w przypadku pożyczek nieodnawialnych może się często zmieniać. Podobne rozwiązanie oferuje również pożyczka bez dochodu, czyli bez przedstawiania zaświadczeń o dochodach.

Dla niektórych pożyczka odnawialna jest jedynym sposobem na zachowanie płynności finansowej. To niezwykle ważne zarówno dla osób prowadzących gospodarstwo domowe, jak i własną firmę. W drugim przypadku może okazać się jedynym wyjściem w trudnych sytuacjach takich jak okresy wzmożonych wydatków, po których następuje oczekiwany zwrot nakładów.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *