Odmowa pożyczki – taka decyzja instytucji finansowej może mieć przyczynę w wielu czynnikach. Niemniej jednak nie jest to sytuacja bez żadnego wyjścia. Co zrobić, kiedy bank odmawia nam udzielenia pożyczki?
Bank X odrzucił nasz wniosek o pożyczkę? To nie znaczy, że nie mamy szans na uzyskanie jej w innym banku. Zawsze można przemyśleć zaciągnięcie innego rodzaju pożyczki. Warto na spokojnie przeanalizować powody odmownej decyzji, jak i poszukać alternatywnego rozwiązania.
Odmowa pożyczki bez podania przyczyny – czy bank może tak w ogóle zrobić?
,,Niestety nasz bank nie może udzielić panu pożyczki”, ,,mam negatywną odpowiedź od analityka”, ,,przykro nam, ale niestety weryfikacja pana zdolności kredytowej przez nasz system jest negatywna” – w taki, albo podobny sposób pracownik instytucji finansowej może poinformować nas o tym, że nasz wniosek o pożyczkę został odrzucony.
Niedawno zatwierdzona zmiana ustawy nakazuje bankom udzielanie informacji odnośnie przyczyny odmowy, jak również tego które dane osobowe miały negatywny wpływ na ocenę klienta przez bank. Ponadto nie ma żadnego znaczenia, czy decyzję podjął człowiek (analityk), czy też automat.
Bank odmówił udzielenia pożyczki – co możemy zrobić?
Najlepiej będzie zacząć od identyfikacji przyczyny odrzucenia wniosku. Być może pracujemy dopiero od paru tygodni na okres próbny, albo bez umowy o pracę, a bank nie uznaje tejże formy zatrudnienia przy udzielaniu pożyczek? Być może posiadamy jakieś nieuregulowane zobowiązania, np. wobec spółdzielni mieszkaniowej, czy firm telekomunikacyjnych? Należy to koniecznie sprawdzić!
Jeżeli poznaliśmy już przyczynę, możemy spróbować ją po prostu wyeliminować i powrócić z następnym wnioskiem do tegoż samego banku. Może to wymagać chociażby odczekania pewnego okresu, czy też spłacenia starych zaległości. Zbyt szybkie ubieganie się o pożyczkę w banku, który odrzucił nasz wniosek, tym bardziej jeżeli przyczyna odmowy nie została wyeliminowana, nie ma kompletnie żadnego sensu.
Odmowa pożyczki w banku – czy warto iść do innego?
Nie we wszystkich bankach panują te same kryteria udzielania pożyczek. Pamiętajmy o tym, że odmowa w jednym z banków nie oznacza dla nas automatycznej odmowy w innych odwiedzonych przez nas tego typu instytucjach. Różnice w podejściu do klienta mogą być naprawdę zauważalne.
Są one wynikiem nie tylko odmiennej procedury oceny zdolności kredytowej klienta, ale również okresowych promocji. Jeżeli bank znajduje się akurat w fazie promowania pożyczki gotówkowej, to może być skłonny do ułatwienia jej otrzymania. Na przykład w okresie promocji nie będzie wymagał zaświadczenia o zarobkach, albo innych dokumentów.
Na ogół banki posiadają jednakże dużo bardziej wyśrubowane wymagania co do pożyczkobiorców. Zatem, jeżeli kilka banków odrzuci nasz wniosek o pożyczkę, możemy spróbować złożyć go do pozabankowej firmy pożyczkowej. Za większą dostępność pożyczki trzeba będzie jednak zapłacić większym oprocentowaniem i innymi kosztami.
Odrzucony wniosek pożyczkowy – co dalej?
Odrzucony wniosek o pożyczkę nie jest żadnym wyrokiem. Jeżeli spotkało nas to niezbyt przyjemne doświadczenie, warto abyśmy :
- poznali przyczynę i spróbowali ją wyeliminować (wymagać to będzie sporo czasu i wysiłku),
- spróbowali w innych bankach,
- sprawdzili, czy któryś z banków nie ma okresowej promocji, czy też okazji,
- skorzystali z oferty pozabankowych firm pożyczkowych.
Rozwiązaniem wyżej opisanej sytuacji może być zaciągnięcie pożyczki bez BIK, albo pożyczki bez zaświadczeń za pośrednictwem internetu. Jeżeli przyczyną odmownej decyzji pożyczkowej jest zła historia w Biurze Informacji Gospodarczej, albo w Biurze Informacji Kredytowej, na rynku znaleźć można można bez problemu takie oferty jak pożyczka bez KRD, szybka pożyczka dla zadłużonych, czy pożyczki, które możemy wziąć pod zastaw naszych dóbr materialnych, na przykład : pożyczka pod zastaw mieszkania, domu jednorodzinnego, czy też pożyczka pod zastaw samochodu, albo innej wartościowej rzeczy.