Kiedy można wypowiedzieć umowę pożyczki?

zerwanie umowy pozyczki

Zaciągnąłeś pożyczkę i otrzymałeś jej wypowiedzenie? Z pewnością nie spłacałeś zobowiązania, zatem twoja zdolność kredytowa się zmniejszyła. Miej na uwadze, że jeżeli umowa przewidywała czas spłaty zobowiązania, musisz się go niestety trzymać. Jeśli zaś w umowie nie zawarto informacji o terminie spłaty pożyczki, masz obowiązek uregulować zadłużenie maksymalnie do 6 tygodni. 

Wypowiedzenie umowy pożyczki – kiedy możemy je otrzymać?

Wypowiedzenie umowy pożyczki jest rezygnacją pożyczkodawcy ze współpracy z pożyczkobiorcą. Może do niego dojść w chwili, kiedy klient nie spłaca zobowiązania na czas. Sytuacja ta powoduje niestety, że jego zdolność kredytową znacząco się pogarsza. Zła historia kredytowa może spowodować także odrzucenia wniosku o przyznanie pożyczki. 

Pożyczkodawca posiada ciągły dostęp do informacji, które znajdują się w rejestrze dłużników w bazach BIK, czy KRD, dlatego też może stale sprawdzać swoich pożyczkobiorców i wie, jak wygląda spłacanie przez ich pożyczki. Według Ustawy o kredycie konsumenckim, już dwie niespłacone w terminie raty mogą stanowić przesłankę, aby pożyczkobiorca wypowiedział umowę dłużnikowi. 

Jakie warunki musi spełnić pożyczkodawca rezygnując ze współpracy?

Nawet jeżeli firma pożyczkowa zaskoczy pozyczkobiorcę swoją decyzją, nie może zażądać zwrócenia środków od razu. Jej obwoiwzek stanowi zachwianie 30-dniowego okresu wypowiedzenia. Jest to czas, który możemy przeznaczyć na zgromadzenie wymaganych pieniędzy. Co istotne, dokument będący wypowiedzeniem umowy pożyczki musi mieć formę pisemną.

Wraz z rozwiązaniem umowy, pożyczkobiorca zobowiązany jest do spłacenia zadłużenia. Warto wiedzieć, ile ma się na to czasu. Jeżeli na dokumencie nie zostanie oznaczony termin zwrotu zobowiązania, pożyczkobiorca ma 6 tygodni na dokonanie spłaty. Jeżeli zaś pożyczaliśmy pieniądze zawierając umowę, która bardzo dokładnie określiła ostateczny termin jej spłacenia, klient powinien oddać środki zgodnie z ustalonymi wytycznymi. 

Odstąpienie od umowy pożyczki – poznaj zagadnienie

W związku z kredytowaniem można natknąć się nie tylko na wypowiedzenie pożyczki, ale i na odstąpienie od niej. Nie można mylić tych dwóch pojęć. Przez odstąpienie od pożyczki trzeba rozumieć sytuację, gdy to klient zrezygnuje z zadłużenia. Ma na to 14 dni począwszy od chwili podpisania umowy. Zaletę takiego działania stanowi fakt, że klient nie ma obowiązku podawania powodu, dla którego odstąpi od umowy. Wystarczającym powów stanowić może to, że znalazł on na rynku dużo korzystniejszą dla niego ofertę, albo też uświadomił sobie, że nie będzie w stanie jej spłacić. Warto mieć na uwadze, że większość z pośród pożyczek niesie ze sobą dodatkowe koszty. Zalicza się do nich opłaty, które zawierają oprocentowanie, prowizje, czy też zaległości będące wynikiem opóźnienia w jej spłaceniu. 

Podejmując decyzję o zaciągnięciu pożyczki dokładnie przemyślmy swój wybór. Pomocna będzie w tymże wypadku analiza budżetu domowego, która polega głównie na zestawieniu bieżących wydatków z przychodami. Dobrze będzie mieć także na uwadze to, że rynek finansowy jest w stanie zaoferować pożyczki o różnorodnych parametrach. Rynek pożyczek udzielanych przez Internet ciągle ulega poszerzeniu i bardzo często można natknąć się na oferty darmowych pierwszych pożyczek, niemniej ich kwoty będą niskie, a okres spłaty wynosi na ogół tylko 30 dni. Warto zatem porównać oferty przynajmniej kilku firm pożyczkowych. Dzięki temu unikniemy późniejszego wypowiedzenia dokumentu przez wierzyciela, albo odstąpienia od pisemnej deklaracji. 

Zaległości w spłacie pożyczki? Zapytaj o rozłożenie długu na mniejsze raty

Nawet jeżeli pożyczamy pieniądze odpowiedzialnie, może przecież podwinąć się nam noga. Zatem jeśli zalegamy z płatnościami, powinniśmy skontaktować się z pożyczkodawcą. Firmy udzielające pożyczek podchodzą zwykle do swoich klientów w sposób indywidualny, zatem są w stanie zaproponować nam rozwiązanie, które będzie dopasowane do naszych możliwości. Nierzadko będzie nim rozłożenie zaległości na mniejsze raty, co oddali termit spłaty zobowiązania. 

5/5 - (1 vote)

Jedna odpowiedź

  1. Monia pisze:

    Czy ktoś faktycznie kiedyś wypowiedział umowę pożyczki bez poniesienia kary finansowej z tego tytułu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *