Remont mieszkania wiąże się z wydatkiem od kilku do nawet kilkunastu tysięcy. Część lub całość kwoty potrzebnej do sfinansowania tego typu inwestycji można pokryć ze środków pochodzących z kredytu. W poniższym artykule doradzamy, jaki typ kredytu wybrać na remont. Zapraszamy do lektury.
Kredyt – popularna forma sfinansowania remontu
Kredyt na remont mieszkania to jeden z wielu celów, na jakie przeznacza się tą formę finansowania. Należy jednak pamiętać o tym, że rodzaj kredytu musi być odpowiednio dopasowany do potrzeb Z tego względu, jeśli decydujemy się na przeprowadzenie remontu mieszkania lub domu z pieniędzy z kredytu, najpierw należy dokładnie zastanowić się, ile dokładnie pieniędzy będzie nam potrzebne na sfinansowanie wszystkich robót. Dzięki temu będziemy w stanie określić, który rodzaj kredytu w kolejnym przypadku okaże się najbardziej korzystny.
Warto pamiętać o tym, że instytucje bankowe nie posiadają ofert specjalnych, które byłyby dedykowane remontom mieszkań i domów. Cieszące się popularnością kredyty remontowe to tak naprawdę w większości kredyty gotówkowe, których konstrukcja nie różni się niczym od pożyczek bez dochodu na inny dowolnie wybrany przez pożyczkobiorcę cel.
Dopasuj kredyt do rozmiarów planowanego remontu
Jeśli planujemy przeprowadzenie małego remontu, na którą wydamy od kilku do maksymalnie kilkunastu tysięcy złotych, wówczas należy zdecydować się na kredyt gotówkowy. Kredyt gotówkowy nazywany jest mianem „najszybszego kredytu”. Nie bez powodu, ponieważ decyzję o jego otrzymaniu można uzyskać nawet w ciągu kilku godzin – nie później niż po kilku dniach.
Oprócz tego, banki nie wymagają wielu formalności. Sprawy związane z wypełnianiem dokumentów sprowadzają się do absolutnie niezbędnego minimum. Wystarczy nam do tego dowód oraz potwierdzenie wysokości uzyskiwanych dochodów. Kredyt gotówkowy posiada jednak wadę polegającą na relatywnie wysokich kosztach. Jego oprocentowanie wynosi od 13 do 16%, zaś prowizja za jego udzielenie wynosi około 5%. Maksymalna kwota, o jaką możemy się ubiegać, to od 50 do 60 tysięcy złotych. Maksymalny okres spłaty wynosi w większości przypadków 10 lat.
Duży remont – większy kredyt
Inwestycje wymagające zainwestowania większych ilości środków najlepiej sfinansować za pomocą kredytu hipotecznego. Warunkiem do uzyskania tego rodzaju finansowania jest posiadanie nieruchomości, która nie jest obciążona hipoteką. Bank, gdy ustanowi zabezpieczenie w postaci naszej nieruchomości, udzieli nam kredytu. Jeśli chcemy uzyskać kredyt hipoteczny, należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Rozpatrywanie wniosku przez bank trwać może nawet 30 dni. Oprócz tego należy zawczasu sporządzić kosztorys prac remontowych oraz wycenę nieruchomości. Oprócz tego, po zakończonym remoncie należy również udokumentować wszystkie poniesione koszty oraz rozliczyć się z bankiem ze wszystkich przeprowadzonych prac. W tym celu można na przykład dostarczyć faktury. Możliwe jest również przeprowadzenie specjalnej inspekcji przez pracownika banku.
2 komentarze
Czy ktoś korzystał z takiego kredytu na remont mieszkania? Czy można to później jakoś rozliczyć w PIT ?
W jakim banku wziąć korzystny kredyt w wysokości 30 tys?