Jaką ofertę banku wybrać, kiedy szukamy kredytu gotówkowego?

jak wybrac kredyty gotowkowe

Podobnie jak instytucje pożyczkowe, również banki są obecnie de facto zmuszone do coraz bardziej zaciętej rywalizacji o klienta. Nikogo nie dziwią więc już takie rozwiązania, jak chociażby promocyjne kredyty konsolidacyjne dla klientów przenoszących swoje zobowiązania do nowego banku albo też wyżej oprocentowane lokaty dla nowych klientów. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że oferta banków dosyć wyraźnie zmienia się również jeżeli chodzi o kredyty gotówkowe.

Jeszcze do niedawna panującym stereotypem było przekonanie, według którego uzyskanie jakiejkolwiek formy kredytu w banku jest procedurą długą i nużącą, wymagającą dopełnienia przez klienta całego szeregu formalności. Obecnie jednak sporo banków zdążyło znacząco uprościć swoją ofertę.

Na co więc może liczyć współczesny klient szukając oferty kredytu gotówkowego? Na jakie parametry oferty należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu zobowiązania? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Kredyty gotówkowe: jak przedstawia się ich obecna oferta?

Aktualnie coraz więcej banków udostępnia w swoich ofertach takie rozwiązania, jak kredyty gotówkowe na oświadczenie. Czysto teoretycznie, w takim wypadku uzyskanie kredytu jest możliwe bez dodatkowych formalności ze strony klienta, takich jak na przykład dostarczenie zaświadczenia od dochodach.

W praktyce przeważnie jednak okazuje się, że cały proces jest nieco bardziej skomplikowany. Co do zasady oferta kredytów gotówkowych na oświadczenie będzie dostępna jedynie dla tych klientów, którzy po pierwsze od dłuższego czasu posiadają rachunek bieżący w danym banku a po drugie są w stanie wykazać odpowiednią zdolność kredytową. Pierwszy czynnik wynika po prostu z tego, że jedynie w takim wypadku instytucja bankowa posiada bezpośredni wgląd w sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy, ergo jest w stanie łatwo zweryfikować dane podane przez klienta we wniosku o przyznanie kredytu. 

W innych sytuacjach najczęściej okaże się, iż uzyskanie kredytu będzie wymagać zarówno kontaktu telefonicznego z konsultantem banku, jak też przesłania odpowiednich dokumentów. W przypadku osób pracujących w ramach umów o dzieło takim dokumentem będzie wyciąg z konta bankowego za ostatnie miesiące. Osoby pracujące na umowę o pracę mogą natomiast spodziewać się, że bank zażąda od nich przesłania zaświadczenia o dochodach.

Czym należy się kierować wybierając kredyty gotówkowe?

Przede wszystkim, porównując ze sobą różne oferty jeżeli chodzi o dostępne kredyty gotówkowe nie należy brać pod uwagę tylko i wyłącznie wysokości parametru RRSO. Po pierwsze wynika to z faktu, że sama w sobie RRSO tak naprawdę nie udziela nam żadnych istotnych informacji. Kolejny czynnik to fakt, iż Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania w wielu wypadkach może okazać się narzędziem zawodnym, zwłaszcza w przypadku ofert kredytów o różnych okresach spłaty.

To co powinno nas interesować to przede wszystkim całościowy koszt kredytu podany w zł a także rzecz jasna wysokość raty miesięcznej.

Czy bank zawsze pyta, na co przeznaczamy kredyty gotówkowe?

W przypadku kredytów samochodowych, hipotecznych czy mieszkaniowych już sama nazwa wskazuje na cel przeznaczenia gotówki. Cel ten jest ustalany dodatkowo w umowie, często ze wskazaniem konkretnego auta albo mieszkania, zaś w przypadku budowy domu – rodzaju inwestycji. Kredyty gotówkowe to zupełnie inna bajka; po nazwie trudno poznać, na co je można wydać i nawet podpisywana umowa niewiele w tej kwestii wyjaśnia. A powód jest prozaiczny.

Kredyt gotówkowy – wydaj, na co chcesz

To bowiem typ zobowiązania finansowego, który można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny lub usługowy. Bez konieczności informowania banku, składania sprawozdania z wydatków i tłumaczenia się przed pracownikami, na co chcemy wydać pożyczone pieniądze i dlaczego właśnie na to a nie na coś innego. Pod względem finansowej anonimowości gotówkowe kredyty bankowe są bardzo prostym i funkcjonalnym rozwiązaniem.

Można dzięki nim sfinansować wyjazd wakacyjny dla całej rodziny, pokryć niespodziewanie wyższe wydatki domowego budżetu, dokonać naprawy w domu itp. Już dzięki tej dowolności kredyty tego typu stały się bardzo atrakcyjnym produktem finansowym dla klienta indywidualnego. Elastyczność oferty bazująca na korzystnym oprocentowaniu i dopasowanych warunków spłaty (raty, częstotliwość, wysokość) kusi z roku na rok coraz więcej klientów zainteresowanych uzyskaniem dodatkowego źródła finansowania dla swoich potrzeb.

Wysokie sumy kredytów

Niektóre banki w swoich wewnętrznych przepisach mają procedurę sprawdzającą klientów pragnących zaciągnąć kredyty gotówkowe. Dotyczy ona sytuacji, gdy składane są wnioski kredytowe na wysokie sumy powyżej określonego przez bank progu. W takich przypadkach pracownik banku zwykle pyta o cel kredytu, jednak nie ze względów formalnych, lecz aby lepiej dopasować kredyt do potrzeb klienta i w miarę możliwości zaproponować mu alternatywę. Taka sytuacja dotyczy klientów pragnących zakupić auto, ale nieświadomie wybierających opcję gotówkową zamiast kredytu samochodowego albo tych, którzy szukają źródła finansowania na remont domu i nie wiedzą, że może pokryć go kredyty hipoteczny.

Formalności kredytowe

W teorii kredyty tego typu działają na identycznej zasadzie jak wszystkie inne. Bank pożycza pieniądze, ustala warunki spłaty, a klient regularnie oddaje dług w ratach. W praktyce formalności związane z gotówkowymi kredytami, są o wiele prostsze i łatwiejsze do przejścia niż podczas wnioskowania o inny typ zobowiązań. Przyczyną tego ułatwienia jest fakt, że bank nie potrzebuje aż tylu dokumentów potwierdzających cel kredytu, ale wystarczy mu samo oświadczenie klienta. Oczywiście nadal przeprowadzana jest procedura sprawdzająca zdolność kredytową, historię klienta w BIK czy rejestrach dłużników. Potrzebne będą dokumenty z pracy potwierdzające stałe źródło dochodu. Unika się za to formalności dotyczących zbierania całej dokumentacji sprzedażowej, remontowej, czy developerskiej, która jest niezbędna przy zakupie mieszkania, samochodu albo budowy domu od samych podstaw.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *