Na jakich zasadach udzielana jest pożyczka pod zastaw samochodu?

pożyczka pod zastaw auta

Jednym ze sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej jest dodatkowe zabezpieczenie. Pożyczki pod zastaw kojarzą się przede wszystkim z ustanowieniem hipoteki. Nie każdy jednak posiada własną nieruchomość i decyduje się na ryzyko utraty dachu nad głową. Poza mieszkaniem czy domem, zabezpieczeniem spłaty wierzytelności może być pojazd. Wyjaśniamy, jakie auto można zastawić, jak uzyskać takie finansowanie i czym pożyczka pod zastaw samochodu różni się od kredytu samochodowego.

Kredyt samochodowy a pożyczka pod zastaw samochodu – to nie to samo!

Choć w przypadku kredytu i pożyczki zabezpieczeniem może być samochód, te dwa instrumenty finansowe mocno różnią się od siebie. W obu zabezpieczeniem zobowiązania jest rzecz ruchoma, jaką jest pojazd. Ideą kredytów samochodowych jest jednak uzyskanie środków na zakup pojazdu. To rodzaj kredytów celowych. Pożyczane pieniądze muszą zostać wykorzystane zgodnie z umową, na zakup auta, które stanie się ruchomością zabezpieczającą spłatę kredytu.

Tymczasem pożyczka pod zastaw samochodu to opcja dla tych, którzy mają już własny samochód i chcieliby uzyskać dodatkowe środki na dowolny cel. Różnice w obu produktach finansowych ilustruje tabela:

Pożyczka pod zastaw samochoduKredyt samochodowy
Podmiot udzielający finansowaniaFirma pożyczkowa, osoba prywatna Bank
Cel DowolnyZakup pojazdu
WymogiNiewielkie, konieczność posiadania pojazduDobra zdolność kredytowa
Możliwość użytkowania pojazduTakTak

Do kogo skierowana jest pożyczka pod zastaw samochodu?

Pozabankowa pożyczka pod zastaw samochodu to oferta godna rozważenia dla osób, które:  

  • w przeszłości miały opóźnienia w spłacie zobowiązań finansowych i z tego tytułu dane w rejestrach są negatywne,
  • nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, by uzyskać kredyt w banku;
  • nie chcą zastawiać własnej nieruchomości lub takowej nie posiadają.

Co może być zabezpieczeniem pożyczki pod zastaw samochodu?

Wysokość pożyczki jest zależna od indywidualnej sytuacji pożyczkobiorcy oraz specyfikacji pojazdu. To nawet 60% wartości auta. Oferty są różne, a na ogół pożyczkodawcy nie udzielają pożyczki na wyższą kwotę niż maksymalnie 60-65% wartości pojazdu, który stanowi jej zabezpieczenie. Własność auta nie powinna być dzielona z innymi osobami. 

Pojazd, który ma stanowić zastaw, powinien być:

  • własnością pożyczkobiorcy,
  • wolny od kredytów czy leasingów,
  • z aktualnymi badaniami technicznymi,
  • z ważną polisą OC (czasem wymagane jest także AC),
  • w miarę nowe, gdyż stare pojazdy z uwagi na szybką utratę wartości nie są interesującym zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy.

Co istotne, nie musi być to samochód osobowy. Istnieje również pożyczka pod zastaw samochodu ciężarowego, skutera czy jachtu.

Co się dzieje z autem w czasie spłaty pożyczki pod zastaw samochodu?

W ofertach pożyczkowych można dopatrzeć się różnych warunków, ale standardowe przyjmują możliwość użytkowania pojazdu przez cały okres kredytowania. Ogólnie można jednak spotkać dwa rodzaje zastawu:

  • ogólny,
  • rejestrowy.

W pierwszym istnieje konieczność pozostawienia samochodu w posiadaniu wierzyciela aż do czasu spłaty zobowiązania. Natomiast pożyczka pod zastaw samochodu z możliwością użytkowania to przykład zastawu rejestrowego. W tym przypadku dotychczasowy właściciel może poruszać się autem tak, jak dotychczas.

Jak udzielana jest pożyczka pod zastaw samochodu?

Sprawy formalne nie różnią się wiele od tych obowiązujących przy zaciąganiu chwilówek. Internetowa pożyczka pod zastaw samochodu jest dostępna w różnych ofertach. Wystarczy wniosek, a następnie należy oczekiwać na kontakt pożyczkodawcy. Pożyczkobiorca otrzyma dwa dokumenty:

  • umowę przewłaszczenia pojazdu – w wyniku jej podpisania pożyczkodawca stanie się właścicielem auta w 51%,
  • pełnomocnictwo – umożliwiające wpisanie firmy pożyczkowej do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela.

W umowie powinien znaleźć się zapis stwierdzający przeniesienie własności na pożyczkobiorcę po spłacie zobowiązania. Wiele instytucji umożliwia dopełnienie formalności w domu, przez kuriera. 

Zanim jednak zdecydujesz się zastawić auto, czy inną własność, sprawdź pożyczki bez ERIF, które mają mniejsze wymagania niż klasyczne pożyczki pozabankowe.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *