Czy pożyczka bez sprawdzania w KRD i BIK jest udzielana?

pożyczka bez sprawdzania KRD i BIK

Podmiotów gromadzących informacje o osobach mających zobowiązania jest kilka. Korzystają z nich nie tylko banki, dlatego w polu poszukiwań osób mających jakieś zaległości jest pożyczka bez sprawdzania KRD i BIK. Czy weryfikacji w bazach należy się obawiać? Jakie informacje przechowują te najbardziej popularne biura? Wyjaśniamy, kiedy pożyczka ze złym BIK i KRD może zostać udzielona.

Rejestry, które budzą postrach dłużników

Polski dłużnik może trafić do jednej z sześciu głównych baz dłużników. Są one prowadzone przez wyspecjalizowane firmy. Najbardziej popularne to:

 • BIG InfoMonitor,
 • ERIF,
 • Krajowy Rejestr Długów,
 • Biuro Informacji Kredytowej,
 • Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych,
 • Krajowa Informacja Dłużników Telekomunikacyjnych.

Duży respekt u dłużników budzi Biuro Informacji Kredytowej. Podmiot ten istnieje na rynku z inicjatywy Związku Banków Polskich, a zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem danych o historii kredytowej kredytobiorców oraz pożyczkobiorców. Już 25 mln Polaków na historię kredytową w BIK. Co istotne, ponad 90% danych w tym rejestrze to informacje pozytywne.1 

Dostęp do bazy BIK umożliwia BIG InfoMonitor. To jeden z biur informacji gospodarczych. Baza ta przechowuje informacje gospodarcze. Jednym z BIG-ów jest również KRD. Krajowy Rejestr Długów zbiera i udostępnia dane dotyczące sytuacji finansowej konsumentów oraz firm. 

Zdolność kredytowa a pożyczka bez sprawdzania KRD i BIK

Ocena zdolności kredytowej w przypadku pożyczek pozabankowych przebiega nieco inaczej niż w przypadku kredytów. Instytucje pożyczkowe decydują się na udzielanie finansowego wsparcie osobom, którym w przeszłości przytrafiły się opóźnienia w spłacie zobowiązań. Informacja o tym, że pożyczkodawca sprawdza KRD i BIK, nie musi odstraszać. Wiele instytucji przesyła zapytanie do podmiotów przechowujących dane konsumenta o zobowiązaniach. Nawet gdy dopatrzy się wśród nich tych negatywnych, nie uzależnia decyzji pożyczkowej od nich. W efekcie pozabankowa pożyczka ze złym BIK i KRD jest dostępna bez przeszkód i to w różnych postaciach, zarówno pierwszej pożyczki za darmo, jak i pożyczki na raty

Pozabankowa pożyczka bez sprawdzania KRD i BIK – warunki 

Podstawowymi warunkami do tego, aby móc wnioskować o pożyczkę ze złym BIK i KRD, są:

 • pełnoletność,
 • polskie obywatelstwo,
 • dowód osobisty (musi być to dokument, którego ważność nie minęła),
 • konto bankowe (koniecznie rachunek indywidualny),
 • posiadanie telefonu oraz poczty e-mail (do kontaktu między stronami umowy).

Pozabankowa pożyczka bez sprawdzania KRD i BIK jest dostępna dla osób zamieszkałych w Polsce. Nie ma znaczenia to, jaki dochód pobierają. Mogą utrzymywać się z pracy na umowę lub tej nieudokumentowanej. Wśród ofert do wyboru jest chwilówka, czyli pożyczka krótkoterminowa, a także pożyczka ratalna. Potencjalny pożyczkobiorca powinien wykazać, że będzie w stanie terminowo regulować zobowiązanie.

Pożyczkodawca bierze na siebie ryzyko, dlatego dokonuje weryfikacji klienta. W ten sposób może ocenić, czy jego problemy finansowe nie ulegną pogorszeniu i czy kolejna pożyczka nie obciąży jego budżetu w znacznym stopniu. Do weryfikacji najczęściej nie jest wymagane zaświadczenie o dochodach. Wystarczy krótka informacja we wniosku.

Poprawa zdolności kredytowej czy oferty pożyczki ze złym BIK i KRD?

Żeby złe wpisy w BIK czy KRD nie stały się przeszkodą do uzyskania finansowania, warto wykazać się stabilną sytuacją finansową. Można podjąć dodatkowe zatrudnienie. Można też pozbyć się negatywnych wpisów. Niestety, o ile w przypadku KRD jest to łatwe, o tyle złego wpisu w BIK nie tak szybko się pozbędziemy. Do wykreślenia niekorzystnej informacji w KRD wystarczy uregulowanie długu.

Wierzyciel ma obowiązek usunięcia złego wpisu do 14 dni od dokonania spłaty długu przez dłużnika. Dane w BIK pozostają przez okres 5 lat. Wówczas przez cały ten okres można mieć problem z uzyskaniem kredytu.

Poprawa zdolności kredytowej przełoży się na dostępność tańszych ofert pożyczkowych. Być może uda się uzyskać wystarczająco dobry scoring BIK, aby uzyskać kredyt bankowy. 

https://www.bik.pl/jak-dzialamy

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *