Mimo zaostrzenia przepisów w zakresie działalności firm pożyczkowych, nadal można trafić na takie, które nastawione są wyłącznie na zarabianie, udzielający pożyczek w oparciu o nieuczciwe zasady, a nawet fikcyjne firmy pożyczkowe. Nieuczciwe firmy pożyczkowe znajdziemy zarówno online, jak i stacjonarnie. Na co uważać?
Głównymi przepisami, które zaostrzyły prawo wobec działalności firm pożyczkowych są te, będące treścią ustawy antylichwiarskiej. To nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, której celem było wyeliminowanie nieuczciwych praktyk przez firmy z sektora pozabankowego. Przepisy miały zwiększyć poziom ochrony konsumentów bankowych i pozabankowych instytucji finansowych. Firmy pożyczkowe w świetle obowiązujących przepisów muszą stosować się do ustalonych maksymalnych kosztów okołopożyczkowych, zwłaszcza pozaodsetkowych i przewidzianych za opóźnienia w spłacie zobowiązania. I tak maksymalne pozaodsetkowe koszty pożyczki nie mogą przekraczać 25% kwoty pożyczki i 30% tej kwoty w skali roku. Pojawiły się także wymogi odnośnie firm udzielających pożyczek. Muszą one posiadać kapitał w kwocie co najmniej 200 tys. zł, a działalność powinna mieć postać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej. Istotne jest też odpowiednie poinformowanie klienta w ramach oferty. Pożyczkodawca musi udostępnić do zapoznania się wzór umowy pożyczki (ramową umowę pożyczki), poinformować o całkowitym koszcie zobowiązania, czyli ile wynosi RRSO, a także przedstawić reprezentatywny przykład kosztów.
Sprawdź Rejestr Firm Pożyczkowych
Nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, rejestr instytucji pożyczkowych pozwala na weryfikację konkretnej firmy. Co więcej, KNF publikuje ostrzeżenia wobec podejrzanych firm, wobec których złożono zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Na stronie internetowej KNF bez problemu sprawdzimy, czy wobec danej firmy instytucja ta nie wydała ostrzeżeń.
Zweryfikuj, kto naprawdę udziela pożyczki
Strony, na których dostępne są oferty pożyczkowe często nie są własnością firmy pożyczkowej. Wnioskowanie o pożyczkę w wielu przypadkach odbywa się za pośrednictwem innych firm. Warto wiedzieć, kto tak naprawdę jest pożyczkodawcą i czy nie ma ukrytych opłat za pośrednictwo w udzieleniu zobowiązania, np. za analizę i przekazanie wniosku możesz zostać obciążony wysokim kosztem za SMS-a weryfikacyjnego.
Sprawdź opinie o firmie i przejrzyj ofertę na stronie
Nieuczciwe firmy szybko zyskują miano naciągacza. W dobie internetu, rankingów pożyczek, porównywarek ofert, listy top firm pożyczkowych nie warto podejmować decyzji pod wpływem chwili. Na listach nie znajdziemy niesprawdzonych podmiotów. Lepiej poświęcić czas na dokładną weryfikację instytucji pożyczkowej. Zwróć uwagę na czytelność oferty i to, czy nie ma problemów ze skontaktowaniem się z daną firmą. Lakonicznie przedstawiona oferta powinna wzbudzić wątpliwość. Sprawdź, czy na stronie udostępniono dokumenty, które będziesz musiał podpisać po decyzji o udzieleniu pożyczki. Zerknij, czy podano numer KRS i REGON firmy.
Jeżeli nie chcesz wpaść w sidła oszustów, skorzystaj z naszego rankingu pożyczek bez dochodu, w którym znajdują się jedynie sprawdzenie i bezpieczni pożyczkodawcy.
3 komentarze
kiedyś właśnie wziąłem taką pożyczkę, spłacałem ją później 10 lat… naprawdę trzeba uważać i czytać umowy!
brałem kilka razy pożyczki i zawsze sprawdzałem info o firmach. trzeba się liczyć z tym, że jak się nie spłaci na czas to będą duże problemy… ludzie czasem liczą na wyrozumiałość i pomoc ze strony pożyczkodawców..ale to głupota!! Nie stać Cię na spłatę to nie bierz pożyczek!
ludzie całe życie siebie oszukują! straszne