Jak zabezpieczyć przyszłość finansową swoich dzieci?

zabezpieczenie finansowe dzieci

Zagwarantowanie dziecku dobrego startu w dorosłe życie jest kluczowe, gdyż edukacja, nawet ta bezpłatna, generuje spore koszty. Brak zabezpieczenia finansowego może istotnie utrudnić karierę, a co za tym idzie godne życie. Analitycy uważają, że już od narodzenia dziecka powinniśmy odkładać miesięcznie 500 zł. To tyle, ile wynosi 500+. Nie każdy rodzic może sobie na to pozwolić. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Homo Homini wynika, że tylko 30% Polaków odkłada pieniądze z myślą o przyszłości swoich dzieci. Jak zabezpieczyć przyszłość finansową swoich dzieci?

Dlaczego warto zabezpieczyć finansową przyszłość dziecka?

Powodów, by pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym dzieci na przyszłość jest co najmniej kilka. Edukacja nie jest jedynym. Po zakończeniu obowiązkowego etapu edukacji młody człowiek zatknie się z rzeczywistością, rynkiem pracy, rynkiem mieszkaniowym. Prędzej czy później zechce się usamodzielnić. Będzie potrzebował mieszkania, samochodu. Zechce się ustatkować i będzie pragnął zorganizować wesele. A może postawi na rozwój osobisty i prestiżowe studia za granicą lub będzie na tyle przedsiębiorczy, by założyć własną działalność? Nie każdy, podejmując pierwszą pracę, zarabia na tyle, by udźwignąć wydatki związane z piętrzącymi się potrzebami. Istnieją co prawda kredyty studenckie, ale jeśli tylko jest możliwość, lepiej tego uniknąć. Pierwszym krokiem na drodze do zabezpieczenia finansowej przyszłości dziecka powinna być analiza skali kosztów, które związane są z wejściem dziecka w dorosłość. Dopiero wtedy należy podjąć kroki do zgromadzenia odpowiedniej ilości środków.

zabezpieczenie przyszlosci dzieci

Jak zabezpieczyć przyszłość finansową swoich dzieci?

Specjaliści finansowi wskazują co najmniej kilka sposobów na gromadzenie kapitału na start w dorosłość pociech. Każdy ma oczywiście plusy i minusy, ale skupiając się na minusach i nie podejmując żadnych działań, wybieramy tak naprawdę najgorsze rozwiązanie.

Konto oszczędnościowe lub lokata

Gromadzenie oszczędności na koncie bankowym dla młodzieży jest najbardziej powszechne. Co prawda wymaga dużej dyscypliny od rodziców, jednak jest bezpieczne . Odkładanie 300 zł miesięcznie przez 18 lat życia dziecka przy stopie zwrotu na poziomie 3% w skali roku pozwoli na zgromadzenie niespełna 86 tys. zł. Jeśli w przyszłości zwiększymy odkładaną kwotę, suma oszczędności znacznie się powiększy.

Ubezpieczenie dziecka

Innym sposobem na zabezpieczenie przyszłości dziecka jest wykup ubezpieczenia. Na rynku produktów finansowych istnieją tzw. ubezpieczenia posagowe, łączące oszczędzanie z typowym ubezpieczeniem. Wypłata środków następuje po ukończeniu określonego w umowie wieku (np. 18. roku życia). Ubezpieczenia posagowe dodatkowo zabezpieczają dziecko na wypadek śmierci rodzica. Trzeba jednak pamiętać, że wypłacone na koniec środki zostaną pomniejszone o koszt składek ubezpieczeniowych.

Kupno mieszkania

Nie każdego stać na zakup mieszkania, jednak osoby posiadające zdolność kredytową mogą pomyśleć o kredycie. Jednym z dostępnych rozwiązań jest zakup kawalerki na kredyt hipoteczny i spłata jego miesięcznych rat z dochodów z wynajmu mieszkania. To dobry sposób nie tylko na zapewnienie dobrego startu w przyszłość dziecka, ale i spokój rodziców na późniejsze lata życia.

5/5 - (1 vote)

2 komentarze

  1. Krystyna pisze:

    ja odkładam dla moich dzieci co miesiąc po 100 zł na konto oszczędnościowe, do 18stki troszkę im się uzbiera. Zawsze to troszkę lepszy start na studiach

  2. wiola pisze:

    Też bym chciała móc odkładać dla mojego dziecka 500 zl miesięczny, ale jak ?! ceny życia poszły diametralnie w górę !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *