Zmiany w zasadach leasingu 2019

leasing 2019

Z dniem 1 stycznia 2019 roku wchodzą nowe przepisy dotyczące opodatkowania leasingu, zakupu oraz eksploatacji samochodów osobowych używanych w firmach. Pełen tekst ustawy został opublikowany w Dzienniku Ustaw jako ustawa z dnia 23 października 2018r.: O zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. 

Zmiany w rozliczaniu wydatków eksploatacyjnych 

Nowe zasady dotkną wszystkich tych przedsiębiorców, którzy w swojej działalności wykorzystują samochody osobowe i jednocześnie używają ich do celów nie związanych bezpośrednio z działalnością, czyli ogólnie rzecz biorąc, do celów prywatnych. Z wejściem nowych regulacji przedsiębiorca będzie mógł wliczyć w koszty uzyskania przychodu jedynie 75% wszystkich wydatków eksploatacyjnych poniesionych w związku z użytkowaniem auta. Do tych kosztów zalicza się: koszt paliwa, oleju, serwisowania, zakupu części zamiennych, opłat autostradowych, opłat parkingowych… Tym samym automatycznie wzrasta podstawa opodatkowania działalności gospodarczej. Nowe zasady dotyczyć będą wszystkich samochodów zakupionych lub wziętych w leasing lub w wynajem długoterminowy, wszystkich, czyli takich, które przedsiębiorca nabył od początku 2019 roku ale też takich, które były już eksploatowane przed tą datą. 

zmiany w leasingu

Rozliczanie kosztów leasingu samochodu osobowego

 Najbardziej dotkliwa zmiana dotyczy rozliczania kosztów leasingu samochodów przez przedsiębiorcę. Od 1 stycznia 2019 kosztem uzyskania przychodu będzie tylko ta część początkowej kwoty oraz każdej następnej raty, która odpowiada proporcjonalnie wartości samochodu nieprzekraczającej 150 tys zł. Odpowiednio kwota ta dla samochodów elektrycznych wyniesie 225 tys. Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca zdecydował się na leasing samochodu o wartości nieprzekraczającej progu 150 tys. (netto + podatek VAT niepodlegający odliczaniu) dla niego nic się nie zmieni w schemacie rozliczania rat. Natomiast na nowych regulacjach stracą ci leasingobiorcy, którzy wybiorą auta w cenie przekraczającej progowe 150 tys. Dane z ostatnich lat mówią, że zdecydowana większość leasingobiorców, bo 76% poszukuje aut do wartości 100 tys zł. Zatem zmiany w ustawach, pod tym względem, będą dotyczyły znikomej grupy przedsiębiorców. Samochody luksusowe o wartości przewyższającej próg wyznaczony ustawą, ale nieprzekraczający również kwoty 200 tys wybiera 20% firm, natomiast jeszcze droższych aut w systemie leasingu poszukuje zaledwie 4% przedsiębiorców. Poza tym osoby prowadzące działalność gospodarczą zwykle nabywają jeden samochód, jest ich aż 94%. 

Co to znaczy w praktyce? 

Nowe przepisy oznaczają, że w przypadku samochodów wziętych w leasing a nieprzekraczających wartości 150 tys zł przedsiębiorca będzie mógł rozliczyć w kosztach prowadzenia działalności swojej firmy pełną kwotę rat z tytuł leasingu. W przypadku samochodów o wartości przekraczającej próg wskazany przez ustawodawcę, czyli popularnie mówiąc samochodów luksusowych, raty z tytułu leasingu przedsiębiorca rozliczy tylko do wysokości proporcjonalnej wartości 150 tys. 

Ranking pożyczek na raty. Sprawdź!

Rate this post

Jedna odpowiedź

  1. stasiek pisze:

    Same ograniczenia, każda zmiana idzie w coraz gorszym kierunku..masakra , za chwile ludziom nie będzie opłacało się kupować auta w leasing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *