Karta Dużej Rodziny – załóż ją i korzystaj z wielu atrakcyjnych zniżek

karta dużej rodziny

Karta Dużej Rodziny to atrakcyjna usługa, która jest dedykowana rodzinom z trójką lub więcej dzieci. Dzięki niej może ba otrzymać zniżki na szereg różnorodnych towar ów i usług – na przykład na kulturę, sport czy przejazdy kolejowe i autobusowe. W poniższym artykule tłumaczymy rok po kroku, jak ją otrzymać. 

Kto może dostać Kartę Dużej Rodziny? 

Karta Dużej Rodziny to usługa, którą może otrzymać każdy rodzic (rodzice) bądź małżonek rodzice mający na utrzymaniu minimum troje dzieci. Mogą to być:

  • ojciec i matka,
  • dzieci,
  • macocha bądź ojczym.

Do uzyskania KDR uprawnione są również rodzinne domy dziecka i rodziny zastępcze. Kartę przyznaje się niezależnie od wysokości uzyskiwanych w rodzinie dochodów. Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują nowe przepisy. Zgodnie z nimi Kartę Dużej Rodziny mogą otrzymać także rodzice, którzy w przeszłości wychowali co najmniej trójkę dzieci. Należy pamiętać, że Kartę Dużej Rodziny mogą uzyskać wyłącznie ci rodzice, którzy nie są pozbawieni władzy rodzicielskiej wobec swoich dzieci lub  ograniczeni poprzez umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej. 

Karta Dużej Rodziny – na jakie zniżki można liczyć? 

Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na otrzymanie zniżek na następujące produkty i usługi:

  • 75% ulgi opłaty za paszport – dotyczy dzieci,
  • 50% ulgi opłaty za paszport – dotyczy ojca, matki, macochy i ojczyma,
  • zniżki na przejazdy kolejowe – 37% na bilety jednorazowe i 49% na bilety miesięczne – dotyczy ojca, matki, macochy i ojczyma,
  • zniżki na komunikację miejską – ich wysokość uzależniona jest od stosownej uchwały Rady Miasta,
  • bardzo wiele innych zniżek oferowanych przez markety i instytucje państwowe.
zniżki na karte dużej rodziny

Warto zapoznać się ze szczegółami na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Znajduje się tam wyszukiwarka partnerów Karty Dużej Rodziny – wypisane są tam wszystkie instytucje oraz przedsiębiorstwa prywatne oferujące atrakcyjne zniżki. Wyszukiwarka zawiera również dokładne informacje odnośnie wysokości ww. zniżek. 

W przypadku, gdy któraś osób z rodziny ma orzeczoną niepełnosprawność – istnieje możliwość uzyskania większych zniżek. W tym celu należy okazać legitymację osoby niepełnosprawnej. 

Jak złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny 

Osoby planujące złożyć wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny mają do wyboru dwie możliwości. Pierwsza z nich to wizyta w odpowiednim urzędzie. Należy zapytać w urzędzie gminy bądź miasta właściwego dla miejsca zamieszkania, która z instytucji wydaje Karty Dużej Rodziny. W przypadku, gy jedna z osób z rodziny zamieszkuje w innej gminie, wniosek należy złożyć również w jego gminie. Do złożenia wniosku uprawnieni są: matka, ojciec, ojczym, macocha i dzieci. Druga możliwość to złożenie wniosku przez internet. Można to uczynić na portalu MRPiPs Emp@atia. 

Założenie Karty Dużej Rodziny jest bezpłatne. Za wydanie duplikatu należy zapłacić 9,40 zł. Jeśli składamy wniosek wyłącznie o Kartę mobilną (posiadając już kartę plastikową) zapłacimy 9,21 zł – jeśli wniosek o Kartę plastikową złożony po 1 stycznia 2018 roku, a jeśli wniosek o kartę plastikową  złożono przed 1 stycznia nie zapłacimy nic.

-> Ranking sprawdzonych i bezpiecznych pożyczek dla osób bez stałego zatrudnienia. Sprawdź!

5/5 - (1 vote)

2 komentarze

  1. Doma pisze:

    złożyłam wniosek o kartę dużej rodziny! dzięki za ten artykuł i link! 🙂

  2. mama Mariola pisze:

    karta dużej rodziny to świetna sprawa, takie zniżki naprawdę się przydają przy większej ilości dzieci do wykarmienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *