Konto dla młodych – bezpłatne konta osobiste dla młodych

konto dla młodych

Konto dla młodych to specjalny rodzaj rachunku bankowego, który dedykowany jest wszystkim osobom, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia. Od kilku lat polskie instytucje bankowe przygotowują coraz więcej specjalnych propozycji dla niepełnoletnich klientów. Czy rachunki dla młodych są bezpłatne? Na jakich zasadach można z nich korzystać? Na te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule. 

Konto dla młodych – jak to działa? 

Rachunki bankowe dla młodych od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Wielu rodziców chce, aby ich pociechy mogły gromadzić swoje oszczędności w nowoczesnej formie. Posiadanie własnego rachunku bankowego uczy także młodego człowieka szacunku do pieniędzy. Umiejętne planowanie wydatków, oszczędzanie środków a także opłacanie swoich pierwszych zobowiązań – tego właśnie nauczy młodego człowieka konto bankowe. Niektórym wydawać się może, że konto bankowe to produkt przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych. Warto jednak wiedzieć o tym, że dzisiaj jest zupełnie inaczej. 

Czym konkretnie jest konto dla młodych? Jest to specjalny rodzaj rachunku płatniczego przeznaczony dla osób poniżej 18. roku życia, który działa na praktycznie takich samych zasadach co klasyczne konta osobiste. Każda osoba posiadająca taki rachunek może realizować przelewy, wypłacać oraz wpłacać gotówkę do bankomatów czy realizować płatności zbliżeniowe. Rachunek bankowy dla młodych jest także rewelacyjnym narzędziem służącym do konstruowania własnego budżetu oraz nauki oszczędzania na przyszłość. Wielu ekspertów podkreśla, że konta dedykowane młodym są z reguły znacznie tańsze od kont tradycyjnych, dlatego cieszą się właśnie tak dużą popularnością. Przed wybraniem jakiegokolwiek konta przeznaczonego dla osób młodych opłaca się dokładnie sprawdzić, jakie warunki proponuje konkretna instytucja bankowa. Czasem może okazać się, że inny bank zaproponuje nam takie same konto na znacznie lepszych warunkach. 

Czy konto dla młodych jest bezpłatne? 

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami polskiego prawa, rachunek bankowy może utworzyć każda osoba, która ukończyła 13. rok życia. Na co trzeba zwracać szczególną uwagę przy zakładaniu konta? Dla wielu klientów najważniejszą sprawą jest oczywiście to, czy dane konto jest bezpłatne. Zdecydowana większość kont dedykowanych osobom młodym jest wolna od jakichkolwiek kosztów. Dotyczy to zarówno kont dla osób do 18. roku życia jak i tych dla studentów do 26. roku życia. 

Młody człowiek w trakcie wybierania najlepszej propozycji konta bankowego powinien także sprawdzić, jakie promocje dla nowych klientów przewiduje konkretna instytucja bankowa. Są banki, które przy zakładaniu konta zaoferują nam darmowe bilety do kina, zniżki do restauracji czy sprezentują nam pendrive’a. Nie brakuje także ofert, w których za założenie konta można otrzymać nawet 200 złotych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie korzyści wynikają z założenia takiego konta przeznaczonego dla osób młodych, koniecznie wejdź tutaj. 

Konto osobiste dla młodzieży

Większość uczniów dysponuje pieniędzmi na własne wydatki najczęściej w postaci kiszonkowego. Badania pokazują, że szóstoklasista otrzymuje średnio 87 zł kieszonkowego, a uczeń przedostatniej klasy szkoły średniej 157 zł. Tylko niewielka część uczniów gromadzi oszczędności. Im starsi, tym częściej przechowują pieniądze na koncie bankowym. Posiadanie konta osobistego deklaruje ponad 20% uczniów szkoły ponadgimnazjalnej, ale w ostatnim czasie odsetek ten wzrasta.*   Korzystanie z usług finansowych wśród młodzieży nadal jest mało powszechne mimo, że istnieją specjalne oferty kont. Jakie konta bankowe dla młodzieży są godne uwagi? Jak założyć konto dziecku? Jakie korzyści płyną z posiadania konta w młodym wieku?

Jakie konto osobiste dla młodzieży wybrać?

Banki oferują konta bankowe dla młodzieży od ukończenia 13. roku życia. Są to zwykle konta z preferencyjnymi warunkami. Opłaty są niższe niż przy tradycyjnych rachunkach dla osób dorosłych. Instytucje bankowe ukierunkowują ofertę dla młodych na usługi internetowe, a w szczególności aplikacje mobilne do obsługi konta z poziomu smartfona.

Pierwsze konto charakteryzuje się też nastawieniem na oszczędzanie. Nie ma tutaj opcji debetu. Za to możemy liczyć na oprocentowanie z 2% zyskiem w skali roku. Do tego proponowane są typowe usługi celem oszczędzania, np. lokaty. Uruchomienie rachunku bankowego dla nastolatka nie jest trudne. Obecnie wystarczy dostęp do internetu, możliwa jest też wizyta w oddziale banku. Rodzic (opiekun prawny) musi wyrazić zgodę. Niezbędne będzie okazanie jego legitymacji lub dowodu osobistego.

Jeśli wniosek o otwarcie konta zostanie złożony przez internet, umowę przywiezie kurier. Wybierając bank z ofertą konta bankowego dla młodzieży warto postarać się, by był to ten sam bank, z usług którego korzystają rodzice. Każdy przelew na konto dziecka będzie realizowany wówczas natychmiastowo. Warto postawić na konto, za prowadzenie którego nie będzie trzeba ponosić opłat. 

konto osobiste dla mlodych

Konto dla młodzieży – korzyści i zagrożenia

Zalet posiadania konta bankowego w młodym wieku jest wiele. Rodzice, którzy zakładają konta bankowe dla młodzieży widzą same pozytywy. Dzieci uczą się zarządzania pieniędzmi, odpowiedzialności za środki zgromadzone na koncie. Co więcej, poznają nowe technologie i udogodnienia. Mają szansę na korzystanie z nich. Mogą szybko doładować swój telefon, płacić za zakupy. W rezultacie posiadania konta bankowego młody człowiek poznaje pojęcia funkcjonujące w świecie finansów oraz doświadcza tego, w jaki sposób funkcjonuje bank.

Wymieniając wiele korzyści, nie można nie wspomnieć o zagrożeniach. Korzystanie z konta bankowego może być niebezpieczne, jeśli rodzic nie wytłumaczy wielu aspektów. Należy zadbać o to, by dane do logowania do bankowości elektronicznej nie były przez dziecko rozpowszechniane. Nie należy pozwalać dziecku na korzystanie z konta w miejscach publicznych, np. z komputera w szkole, w kafejce. Warto regularnie śledzić historię transakcji dokonywanych przez dziecko.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *