Fundusz Sprawiedliwości – jak działa i komu pomoże?

Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej jest celowym narzędziem rządowym, którego głównym zadaniem jest wspomaganie osób pokrzywdzonych przestępstwami oraz świadków przestępstw. Mogą z niego korzystać również pożyczkobiorcy, którzy zostali oszukani przez firmy pozabankowe. Dysponentem Funduszu Sprawiedliwości jest Minister Sprawiedliwości.

Czym jest Fundusz Sprawiedliwości?

Jest to fundusz celowy, którego głównym celem jest pomoc osobom pokrzywdzonym a zgromadzone w nim pieniądze są przeznaczane między innymi na przeciwdziałanie przemocy oraz pomoc osobom, które wracają do normalnego życia po pobycie w zakładzie karnym. Pomoc polega w głównej mierze na udzieleniu dodatkowych środków na pokrycie kosztów zakwaterowania do czasu znalezienia zatrudnienia, wsparciu podczas poszukiwania pracy oraz oferowaniu darmowych kursów doszkalających.

Fundusz Sprawiedliwości obejmuje pomocą również osoby pokrzywdzone między innymi w wyniku przemocy domowej czy oszustw finansowych. Jest to pomoc kompleksowa, której celem jest wspieranie Polaków w każdy możliwy sposób oraz umożliwienie powrotu do normalnego funkcjonowania w życiu codziennym. Tego rodzaju działania obejmują między innymi:

  • organizację bezpłatnej pomocy prawnej dla tych, których nie stać na wynajęcie prawnika,
  • udzielanie wsparcia materialnego – bony żywnościowe, odzież, środki higieny osobistej,
  • czasowe opłacania czynszu za mieszkanie,
  • niezbędną pomoc psychologiczną, i wiele innych.
pomoc z funduszu sprawiedliwości

Szczegółowe zasady udzielania pomocy zostały określone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 września 2017 roku w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości (Dz. U. 2017, poz. 1760).Rozporządzenie to określa zasady i tryby udzielania dotacji dla jednostek sektora finansów publicznych. 

Fundusz Sprawiedliwości to nie tylko doraźna pomoc potrzebującym, ale również wszelkiego rodzaju działania, które mają na celu wsparcie i rozwój systemów pomocy dla osób pokrzywdzonych. W tym zakresie mieszczą się między innymi: organizowanie i zlecanie badań naukowych oraz prac rozwojowych w zakresie pomocy pokrzywdzonym, promowanie systemu pomocy, wspieranie rodzin zagrożonych dysfunkcyjnością i wiele innych. 

Kto może skorzystać z pomocy Funduszu Sprawiedliwości?

Z pomocy może skorzystać każda osoba, która została w jakiś sposób pokrzywdzona. Ustawodawca wymienia następujące sytuacje:

  • osoby pokrzywdzone przestępstwem oraz ich najbliżsi,
  • osoby zwalniane z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz ich najbliżsi,
  • osoby będące ofiarami przemocy fizycznej bądź psychicznej,
  • ofiary wypadków drogowych oraz przestępstw na tle seksualnym,
  • ofiary kradzieży lub odebrania alimentów.

Zgłoszenia do Funduszu Sprawiedliwości może wysłać każda osoba, która była ofiarą lub świadkiem przestępstwa a wszystkie zgłoszone przypadki rozpatrywane są indywidualnie. Z pomocy mogą skorzystać również osoby pokrzywdzone za skutek przestępstwa finansowego. W takiej sytuacji oferowane jest przede wszystkim wsparcie psychologiczne oraz opieka prawnika, który pomoże w walce o utracone w wyniku nieuczciwej pożyczki pieniądze.

Pomoc ma być dostępna także dla obcokrajowców, którzy znajdują się na terenie Polski, ale nie mówią w naszym języku. Rząd zapewnia, że w szczególnych przypadkach istnieje możliwość zatrudnienia odpowiedniego tłumacza.

Jak skorzystać z pomocy Funduszu Sprawiedliwości?

Zgłoszenie do Funduszu Sprawiedliwości można wypełnić online w formularzu korespondencyjnym dostępnym na stronie internetowej lub wysłać na adres email [email protected]. Należy pamiętać, aby w treści wiadomości podać swoje imię i nazwisko, adres korespondencyjny, numer telefonu oraz jak najdokładniej opisać swoją sytuację. Istnieje również możliwość zgłoszenia się listownie na adres: Ministerstwo Sprawiedliwości, Departament Funduszu Sprawiedliwości, Aleje Ujazdowskie 11, 00-567 Warszawa.

Fundusz Sprawiedliwości prowadzi również na terenie największych polskich miast ośrodki pomocy. Zajmują się one przede wszystkim niesieniem pomocy potrzebującym oraz realizacją pozostałych celów funduszu. Jeszcze w styczniu 2019 roku istniały 23 tego typu placówki – ich liczba jednak regularnie rośnie. 

5/5 - (1 vote)

2 komentarze

  1. maria pisze:

    chciałabym wiecej informacji o tym funduszu.

  2. Wiolaa pisze:

    Zostałam oszukana. Proszę o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *