Czym jest odnawialna linia pożyczkowa?

odnawialna linia pozyczkowa

Odnawialna linia pożyczkowa jest ofertą instytucji finansowych funkcjonujących online. Jej głównym założeniem jest ciągły dostęp do środków finansowych w kwocie, która została wcześniej ustalona z pożyczkodawcą. Miejmy na uwadze, że limit pożyczki odnawia się razem z jej spłatą. Jeżeli tego nie dopilnujemy, trafimy do rejestru dłużników i będziemy niewiarygodni w oczach pożyczkodawców.  

Odnawialna linia pożyczkowa – czym jest?

Odnawialna linia pożyczkowa jest jedną z ofert, którą można znaleźć w ofercie instytucji pozabankowych, które udzielają chwilówek, jak i pożyczek na raty. Jest ona bardzo podobna do oferty banków. Polega na przyznaniu pożyczkobiorcy na podstawie umowy limitu pożyczki, z którego może on w dowolnym czasie trwania pożyczki skorzystać. Należy mieć na uwadze, że klient sam podejmuje decyzję odnośnie tego, ile i kiedy chce wypłacić, jak również jaką kwotę wpłaca, aby wyrównać limit na koncie. 

odnawialna linia pozyczkowa

Jeżeli przykładowo limit wynosi 4 tysiące złotych, a z konta wybierzemy 1 tysiąc złotych, po jego wpłacie nasz limit będzie znowu wynosił 4 tysiące złotych, tak jak ustalono to w umowie. Warto sprawdzać kwotę, która pozostała na koncie, ażeby odnawialna linia pożyczkowa uległa rzeczywiście odnowieniu dzięki zwrotowi środków finansowych. 

Zaletą odnawialnej linii pożyczkowej jest ciągły dostęp do środków pieniężnych w dowolnym czasie, jak również możliwość wybrania terminu spłacenia gotówki. Warto zaznaczyć, że limitem odnawialnym może być też karta kredytowa. 

Odnawialna linia pożyczkowa w praktyce

Odnawialna linia pożyczkowa jest określonym umową limitem środków, które pożyczkobiorca ma prawo wykorzystać na dowolny cel. Jego wysokość ustala się indywidualnie, po sprawdzeniu zdolności finansowej klienta. Osoba korzystająca z linii kredytowej samodzielnie decyduje, ile wyda pieniędzy z limitu, jak również kiedy spłaci zadłużenie i w jakich ratach. Istotne jest tylko, aby dokonywać minimalnych spłat w terminach, które określono w umowie. 

Jak już wspomniano powyżej każdorazowa spłata linii kredytowej wmawia limit kredytowy i zwiększa dostępne środki. Pożyczka w formie linii kredytowej jest idelanym sposobem na bezpieczeństwo finansowe. Nawet, jeżeli wykorzystamy tylko połowę dostępnych środków, pozostałe pieniądze będziemy mieć pod ręką. Taki produkt bardzo dobrze sprawdzić się też w momencie, kiedy nie jesteśmy pewni, ile pieniędzy pochłoną rzeczywiście nasze wydatki. 

Odnawialna linia pożyczki – poznaj jej wady

Odnawialna linia pożyczkowa sprawdzi się naprawdę u wielu klientów. Warto jednakże zapoznać się z wadami takiego rozwiązania. Jedną z nich stanowi możliwość szybkiego wpadnięcia w spiralę zadłużenia, tym bardziej jeżeli wybierzemy bardzo wysoką kwotę limitu. Dzieje się tak dzięki nieodpowiedniemu dysponowaniu otrzymanymi środkami finansowymi. Jeżeli będziemy wypłacali gotówkę, a nie będziemy zwracać jej na konto, zostaniemy wpisani do rejestrów dłużników, jak np. KRD, czy BIK. 

Co istotne, otrzymanie limitu pożyczkowego związane jest ze spełnianiem wymagań wyznaczonych przez pożyczkodawcę, jak na przykład posiadaniem odpowiedniej historii kredytowej. Oczywiście, jeżeli nie spełnimy warunków, nie otrzymamy też dostępu do gotówki. 

Pożyczka ratalna alternatywą dla odnawialnej linii pożyczkowej

Nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na odnawialną linię pożyczkową. Warto jest w takiej sytuacji wziąć pod uwagę pożyczkę ratalną, którą przyznają również firmy pozabankowe działające w internecie. Pożyczka ratalna sprawdzi się idealnie u pożyczkobiorców, którzy potrzebują dowolnie wybranej kwoty z możliwością długiego terminu spłacania. Raty kredytu ratalnego dopasowywane są do potrzeb indywidualnych osoby wnioskującej, dlatego istotne jest to, aby podać pożyczkodawcy wszelakie niezbędne dane o nas , jak i naszej sytuacji finansowej. 

Miejmy na uwadze, że pożyczka ratalna musi być spłacana według wyznaczonych w umowie dat spłaty. Dzięki takiemu postępowaniu zyskamy z pewnością w oczach pożyczkodawcy i nie będziemy otrzymywać monitu odnośnie ponaglania do oddania pieniędzy. Ponadto, dzięki terminowe mu spłacaniu szybciej otrzymamy w razie potrzeby kolejną pożyczkę. 

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *