W Polsce wzrasta tendencja do rozwodów, co się wiąże z tym, że jeden z rodziców bierze większą odpowiedzialność w wychowaniu dziecka, a drugi rodzic pełni rolę weekendowego tatusia. W większości przypadków jest tak, że dziecko zostaje przy matce, tak to wygląda w praktyce. Szacowało się niedawno, że około miliona dzieci nie dostaje regularnie lub prawie w ogóle alimentów przyznanych przez sąd. Jeden rodzic wykręca się od płacenia, łapiąc się różnych pomysłów, natomiast drugi rodzic walczy latami o sprawiedliwość.
Alimenty to nie prezenty
Tak brzmi motto jednego z popularnych stowarzyszeń pomagającemu matkom w egzekwowaniu alimentów na dzieci. Alimenty mają zaspokajać podstawowe potrzeby dziecka oraz mają podtrzymać poprzedni standard życia dziecka na tym samym poziomie co przed rozstaniem rodziców. Sprawiedliwie jest gdy rodzice ponoszą równy wkład finansowy w wychowanie pociechy ale to nie jest zawsze takie oczywiste. Dużą rolę grają tu zarobki matki i ojca. I w tym ojcowie upatrują duże pole do popisu np. przez pracę na czarno lub podpisanie aneksu z którego wynika, że obecnie pracuje na niższej stawce lub w niepełnym wymiarze godzin. Każda kobieta zna jeszcze o wiele więcej przykładów jak da się prawo trochę oszukać. A przecież nie o to chodzi aby karać drugą osobę aby sama ponosiła całą odpowiedzialność za dziecko finansową i wychowawczą
Stop niesprawiedliwości
Wyjściem z tego jest to, że rodzic opiekujący się dzieckiem może złożyć wniosek o egzekucję zaległych alimentów komornikowi. Należy przedłożyć orzeczenie sądu wydane przy rozwodzie lub w innym postępowaniu, jest tam określona kwota alimentów. Jeżeli egzekucja nie przynosi efektu, powinno się złożyć doniesienie o popełnieniu przestępstwa z art. 209 kk w prokuraturze lub ewentualnie na policji. Kodeks mówi o tym, że kto uporczywie uchyla się od obowiązku alimentacyjnego, podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności na okres 2 lata. Bardzo dużą rolę odgrywa słowo uporczywie, czyli celowo. Gdy ojciec tłumaczy się brakiem środków, to organy do których zostało dostarczone zgłoszenie mają obowiązek wszcząć dochodzenie odnośnie majątku ojca. Jeżeli śledztwo wykaże, że pracuje on na czarno albo przepisał majątek na inną bliską osobę to sprawa jest rozwiązana- musi zwrócić zaległe alimenty wraz z należnymi odsetkami. Dług alimentacyjny się nie przedawnia, nawet wtedy jeżeli dłużnik nie płacił ich od lat.
Walka do końca
Niestety w wielu przypadków jeszcze natrafia się na bezskuteczność działania organów wyjaśniających. W Polsce to wciąż duży problem, szacuje się, że ściągalność alimentów w powyżej opisany sposób przynosi skutek w 20% przypadków. Kropla w morzu potrzeb, wiele mate w dalszym ciągu nie może ściągnąć zasądzonych alimentów. Chociaż pojawiają się nowe ustawy, które mają temu przeciwdziałać tym przypadkom. Czasem jest tak, że i po przejściu tej drogi egzekucja komornicza nie przynosi skutku lub w dalszym ciągu jest znikoma, można powołać się na artykuł 128 kodeksu rodzinnego, który może przerzucić płacenie alimentów na najbliższych krewnych ze strony ojca. Są to alimenty uzupełniające, niestety są one niższe od zasądzonych alimentów.
*Sprawdź! Ranking pożyczek dla osób nie posiadających stałych dochodów.
3 komentarze
pójdzie siedzieć i co? ja pieniędzy nadal nie zobaczę… takie super mamy prawo
Też miałam problem z odzyskaniem należnych mi alimentów.. a rozprawy sądowe ciągną się latami. A jak żyć?! Nie ma siły na nieodpowiedzialność facetów 🙁
Biedne matki bo nie mogą wyegzekwować alimentów od ojca. Czasem może postawcie się w roli ojca, który nie zawsze jest winny rozpadowi małżeństwa i nie zawsze ma tyle pieniędzy, żeby pomóc, bo sam nie ma za co żyć… a kobieta najczęściej nie pracuje bo się musi domem zająć…