Pożyczki bez zaświadczeń o dochodach: co warto o tym wiedzieć?

Klienci zainteresowani ofertą współczesnych firm pożyczkowych bardzo często zastanawiają się, czy uzyskanie pożyczki pozabankowej jest możliwe bez konieczności przedstawiania dodatkowej dokumentacji, jak na przykład zaświadczenie o dochodach.

Według bardzo popularnego stereotypu, firmy pożyczkowe nie wymagają tego rodzaju dodatkowych potwierdzeń. Warto jednak zaznaczyć, że ów stereotyp nie do końca pokrywa się z rzeczywistością. Polityka w zakresie metod weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego klienta jest bowiem w wydaniu firm pożyczkowych dość zróżnicowana. To prawda, że w przeważającej większości wypadków takie rozwiązania, jak pozabankowe pożyczki bez zaświadczeń o dochodach stanowią właściwie standardowy element oferty współczesnych instytucji pożyczkowych.

Zdarzają się jednak również wyjątki od tej reguły. Niektóre z firm pożyczkowych nie opierają swojego systemu weryfikacji zdolności kredytowej klienta jedynie na sprawdzaniu baz takich, jak BIK, BIG czy też KRD, lecz wymagają również przedstawienia dodatkowej dokumentacji. Co więcej, wiele firm zastrzega sobie również w swoich regulaminach możliwość zażądania od potencjalnego pożyczkodawcy dostarczenia dodatkowych dokumentów, o ile firma uzna to za stosowne w ramach procesu oceny naszej wiarygodności kredytowej.

Pożyczki bez zaświadczeń o dochodach: co warto o tym wiedzieć?

Jak już wspominano, co do zasady instytucje pożyczkowe stosują zupełnie inny schemat w zakresie weryfikacji zdolności kredytowej klienta, niż ma to miejsce w przypadku na przykład banków. Standardowe metody w odniesieniu do firm pożyczkowych to przede wszystkim:

  • 1. Sprawdzanie danych klienta w bazach takich, jak Biuro Informacji Kredytowej, Krajowy Rejestr Długów czy Biura Informacji Gospodarczej
  • 2. Weryfikacja finansów klienta poprzez obowiązek korzystania z aplikacji Instantor, która pobiera wyciąg z konta klienta

W praktyce oznacza to, że w przeważającej większości wypadków uzyskanie pożyczki w firmie pozabankowej nie wymaga przedstawiania żadnej dokumentacji potwierdzającej uzyskiwane przez nas dochody. 

Skąd taki a nie inny model działalności firm pożyczkowych? Odpowiedź jest prosta. Przede wszystkim, firmy pożyczkowe dbają o to, aby proces uzyskania pożyczki był możliwie jak najbardziej komfortowy dla klienta, co stanowi jedną z najważniejszych przewag firm pożyczkowych nad bankami. Po drugie, w praktyce okazuje się, że chociaż system weryfikowania zdolności kredytowej przez firmy pożyczkowe jest znacznie mniej restrycyjny, niż ma to miejsce w przypadku banków, to jednak wcale nie okazuje się on mniej efektywny.

Kiedy zaświadczenie o dochodach jest konieczne?

Warto zaznaczyć, że pożyczki bez zaświadczeń o dochodach nie są dostępne w ofertach wszystkich bez wyjątku firm z sektora pożyczkowe. Niektórych z podmiotów działających w obrębie tej branży wymagają od swoich klientów w sposób obligatoryjny nie tylko przejścia podstawowej procedury weryfikacji(bazy danych, aplikacja Instantor), ale również dostarczenia dokumentacji potwierdzającej informacje podane przez klienta we wniosku o przyznanie pożyczki.

Co więcej, w niektórych przypadkach może zdarzyć się, że firma pożyczkowa zażąda od nas dodatkowej dokumentacji ze względu na np. konieczność potwierdzenia podanych przez nas informacji. Może tak zdarzyć się w sytuacji, gdy na przykład posiadamy wysokie zadłużenie, negatywną historię kredytową lub też podane przez nas dane wzbudzają wątpliwości u pożyczkodawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *