Konta bankowe dla młodzieży

Większość uczniów dysponuje pieniędzmi na własne wydatki najczęściej w postaci kiszonkowego. Badania pokazują, że szóstoklasista otrzymuje średnio 87 zł kieszonkowego, a uczeń przedostatniej klasy szkoły średniej 157 zł. Tylko niewielka część uczniów gromadzi oszczędności. Im starsi, tym częściej przechowują pieniądze na koncie bankowym. Posiadanie konta osobistego deklaruje ponad 20% uczniów szkoły ponadgimnazjalnej, ale w ostatnim czasie odsetek ten wzrasta.*   Korzystanie z usług finansowych wśród młodzieży nadal jest mało powszechne mimo, że istnieją specjalne oferty kont. Jakie konta bankowe dla młodzieży są godne uwagi? Jak założyć konto dziecku? Jakie korzyści płyną z posiadania konta w młodym wieku?

Jakie konto osobiste dla młodzieży wybrać?

Banki oferują konta bankowe dla młodzieży od ukończenia 13. roku życia. Są to zwykle konta z preferencyjnymi warunkami. Opłaty są niższe niż przy tradycyjnych rachunkach dla osób dorosłych. Instytucje bankowe ukierunkowują ofertę dla młodych na usługi internetowe, a w szczególności aplikacje mobilne do obsługi konta z poziomu smartfona. Pierwsze konto charakteryzuje się też nastawieniem na oszczędzanie. Nie ma tutaj opcji debetu. Za to możemy liczyć na oprocentowanie z 2% zyskiem w skali roku. Do tego proponowane są typowe usługi celem oszczędzania, np. lokaty. Uruchomienie rachunku bankowego dla nastolatka nie jest trudne. Obecnie wystarczy dostęp do internetu, możliwa jest też wizyta w oddziale banku. Rodzic (opiekun prawny) musi wyrazić zgodę. Niezbędne będzie okazanie jego legitymacji lub dowodu osobistego. Jeśli wniosek o otwarcie konta zostanie złożony przez internet, umowę przywiezie kurier. Wybierając bank z ofertą konta bankowego dla młodzieży warto postarać się, by był to ten sam bank, z usług którego korzystają rodzice. Każdy przelew na konto dziecka będzie realizowany wówczas natychmiastowo. Warto postawić na konto, za prowadzenie którego nie będzie trzeba ponosić opłat. 

konto osobiste dla mlodziezy

Konto dla młodzieży – korzyści i zagrożenia

Zalet posiadania konta bankowego w młodym wieku jest wiele. Rodzice, którzy zakładają konta bankowe dla młodzieży widzą same pozytywy. Dzieci uczą się zarządzania pieniędzmi, odpowiedzialności za środki zgromadzone na koncie. Co więcej, poznają nowe technologie i udogodnienia. Mają szansę na korzystanie z nich. Mogą szybko doładować swój telefon, płacić za zakupy. W rezultacie posiadania konta bankowego młody człowiek poznaje pojęcia funkcjonujące w świecie finansów oraz doświadcza tego, w jaki sposób funkcjonuje bank. Wymieniając wiele korzyści, nie można nie wspomnieć o zagrożeniach. Korzystanie z konta bankowego może być niebezpieczne, jeśli rodzic nie wytłumaczy wielu aspektów. Należy zadbać o to, by dane do logowania do bankowości elektronicznej nie były przez dziecko rozpowszechniane. Nie należy pozwalać dziecku na korzystanie z konta w miejscach publicznych, np. z komputera w szkole, w kafejce. Warto regularnie śledzić historię transakcji dokonywanych przez dziecko.

2 komentarze Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *