Czy bank zawsze pyta, na co przeznaczamy kredyty gotówkowe?

W przypadku kredytów samochodowych, hipotecznych czy mieszkaniowych już sama nazwa wskazuje na cel przeznaczenia gotówki. Cel ten jest ustalany dodatkowo w umowie, często ze wskazaniem konkretnego auta albo mieszkania, zaś w przypadku budowy domu – rodzaju inwestycji. Kredyty gotówkowe to zupełnie inna bajka; po nazwie trudno poznać, na co je można wydać i nawet podpisywana umowa niewiele w tej kwestii wyjaśnia. A powód jest prozaiczny.

Kredyt gotówkowy – wydaj, na co chcesz

To bowiem typ zobowiązania finansowego, który można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny lub usługowy. Bez konieczności informowania banku, składania sprawozdania z wydatków i tłumaczenia się przed pracownikami, na co chcemy wydać pożyczone pieniądze i dlaczego właśnie na to a nie na coś innego. Pod względem finansowej anonimowości gotówkowe kredyty bankowe są bardzo prostym i funkcjonalnym rozwiązaniem. Można dzięki nim sfinansować wyjazd wakacyjny dla całej rodziny, pokryć niespodziewanie wyższe wydatki domowego budżetu, dokonać naprawy w domu itp. Już dzięki tej dowolności kredyty tego typu stały się bardzo atrakcyjnym produktem finansowym dla klienta indywidualnego. Elastyczność oferty bazująca na korzystnym oprocentowaniu i dopasowanych warunków spłaty (raty, częstotliwość, wysokość) kusi z roku na rok coraz więcej klientów zainteresowanych uzyskaniem dodatkowego źródła finansowania dla swoich potrzeb.

Wysokie sumy kredytów

Niektóre banki w swoich wewnętrznych przepisach mają procedurę sprawdzającą klientów pragnących zaciągnąć kredyty gotówkowe. Dotyczy ona sytuacji, gdy składane są wnioski kredytowe na wysokie sumy powyżej określonego przez bank progu. W takich przypadkach pracownik banku zwykle pyta o cel kredytu, jednak nie ze względów formalnych, lecz aby lepiej dopasować kredyt do potrzeb klienta i w miarę możliwości zaproponować mu alternatywę. Taka sytuacja dotyczy klientów pragnących zakupić auto, ale nieświadomie wybierających opcję gotówkową zamiast kredytu samochodowego albo tych, którzy szukają źródła finansowania na remont domu i nie wiedzą, że może pokryć go kredyty hipoteczny.

Formalności kredytowe

W teorii kredyty tego typu działają na identycznej zasadzie jak wszystkie inne. Bank pożycza pieniądze, ustala warunki spłaty, a klient regularnie oddaje dług w ratach. W praktyce formalności związane z gotówkowymi kredytami, o których więcej tutaj https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyty-gotowkowe/ są o wiele prostsze i łatwiejsze do przejścia niż podczas wnioskowania o inny typ zobowiązań. Przyczyną tego ułatwienia jest fakt, że bank nie potrzebuje aż tylu dokumentów potwierdzających cel kredytu, ale wystarczy mu samo oświadczenie klienta. Oczywiście nadal przeprowadzana jest procedura sprawdzająca zdolność kredytową, historię klienta w BIK czy rejestrach dłużników. Potrzebne będą dokumenty z pracy potwierdzające stałe źródło dochodu. Unika się za to formalności dotyczących zbierania całej dokumentacji sprzedażowej, remontowej, czy developerskiej, która jest niezbędna przy zakupie mieszkania, samochodu albo budowy domu od samych podstaw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *